Logo ČAS

Zasedání technických výborů CEN a CENELEC v Praze

25. 6. 2025

Ve dnech 3.–5. června proběhlo v Praze v prostorách konferenčního centra Rustonka zasedání technických výborů CEN a CENELEC za účasti všech zástupců členů národních normalizačních organizací. V roli pozorovatelů se jednání zúčastnili i členové významných evropských asociací, např. ANEC (The European Association for the Coordination of Consumer Representation in Standardisation), ECOS (Environmental Coalition on Standards), ETUC (European Trade Union Confederation), ORGALIM (Organisme de Liaison des Industries Métalliques Européennes), EURALARM (Sdružení evropských výrobců, instalatérů a poskytovatelů služeb v oblasti elektronické požární ochrany a zabezpečení) nebo DIGITALEUROPE (Evropské obchodní sdružení zastupující odvětví digitálních technologií), stejně tak zástupci Evropské komise a EFTA (Evropské sdružení volného obchodu).

Co jsou Technické výbory CEN a CENELEC?

Technický výbor (BT) odpovídá za řízení programu tvorby norem a za podporu jeho rychlého plnění technickými komisemi a jinými orgány. Funkce technického výboru, které smějí být vykonávány buď na zasedání, nebo korespondenčně, mimo jiné zahrnují:

  1. rozhodování ve všech záležitostech, které se týkají organizace, pracovních postupů, koordinace a plánování normalizačních prací;
  2. sledování a řízení postupu normalizačních prací v těsné spolupráci s CCMC, a zejména, na základě konzultací s předsedou a sekretářem technické komise, dohled nad názvem, rozsahem působnosti a nad programem prací každé technické komise k zajištění maximálně možné koordinace a předcházení duplicitám, a dohled nad tím, aby se každá technická komise věnovala omezenému počtu uskutečnitelných projektů;
  3. prověřování návrhů nových projektů;
  4. zřizování a rušení technických komisí, přidělování jejich sekretariátů a jmenování jejich předsedů;
  5. organizování technické součinnosti s regulačními organizacemi, mezinárodními organizacemi a s evropskými obchodními, profesními, technickými a vědeckými organizacemi;
  6. rozhodování o schválení nebo o zamítnutí normalizačních požadavků vydaných Evropskou komisí;
  7. rozhodování o odstranění odkazů na evropské právní předpisy z norem a jiných výsledných produktů.

V Praze se konkrétně diskutovalo např. o návrhu Francie na novou oblast normalizační činnosti „Means of access for industrial purposes“, což je standardizace prvků instalací, jako jsou pevné nebo pohyblivé přístupové prostředky (pevné žebříky, ochranná zábradlí, pracovní plošiny, schody, schůdky, ochranná zařízení proti vniknutí) určené pro průmyslové budovy a zařízení.

Dalším zajímavým bodem bylo odvolání Rakouska proti ratifikaci revidované evropské normy EN 1717 Protection against pollution of potable water in water installations and general requirements of devices to prevent pollution by backflow z důvodu rozporu s národními zvyklostmi. Návrh byl po bouřlivé diskuzi zamítnut a kolegové z rakouského OVE budou muset rozpor řešit změnou legislativy na národní úrovni.

Zasedání se krátce zúčastnil i Ing. Petr Doškář, vrchní ředitel Sekce ekonomiky, fondů EU a zakladatelských činností. Ve svém projevu zdůraznil pozitivní vliv standardizace na evropskou ekonomiku i důležitou roli expertů České republiky v procesu tvorby evropských a mezinárodních norem. Organizace celé akce byla na vysoké úrovni a Česká agentura pro standardizaci byla požádána o možnost znovupořádání.

Spolupracujeme
IEC
ISO
ETSI
CENELEC
CEN
Copyright © 2025 Česká agentura pro standardizaci s.p.o.